Lista aktualności Lista aktualności

Czy zakwitną? - suplement

Nasze dęby rozwinęły już liście. Tej wiosny, po raz pierwszy od kilku lat, wyglądają one zdrowo. Dobrą wiadomością jest również to, że ok. połowa drzew miała kwiatostany. To daje nadzieję na urodzaj żołędzi jesienią.

Dęby jako drzewa długowieczne nie muszą wydawać nasion w każdym sezonie by przetrwać. Jednak dla leśnika lata nasienne, czyli takie w których pojawiają się żołędzie są bardzo ważne. Bez nich nie ma sadzonek.

Ostatni raz dęby obrodziły przed trzema laty. Żołędzie zostały już wysiane, a zapas sadzonek wystarczy jeszcze na rok następny.

Każdej wiosny z niepokojem czekamy na pierwsze liście i sprawdzamy czy nasze dęby zakwitną. Jeśli tak, to mamy mały powód do radości. Niestety kwitnięcie nie gwarantuje sukcesu. Aby pojawiły się żołędzie nie może być przymrozków, które zniszczą kwiaty. Następnym zagrożeniem może być letnia susza – już wielokrotnie spowodowała ona opadnięcie niedojrzałych jeszcze nasion. Również owady mogą zaszkodzić rozwojowi żołędzi. Jednak wszystkie te niebezpieczeństwa nie mają znaczenia jeśli dęby nie zakwitną.

Dzisiaj już wiemy, że nasze dęby zakwitły, więc możemy spoglądać w przyszłość z umiarkowanym optymizmem. Teraz wiele zależy od pogody w nadchodzących miesiącach. Miejmy nadzieję, że pozwoli ona na dobry rozwój żołędzi, z których wyhodujemy później silne sadzonki. Jest to szczególnie ważne w kontekście spodziewanych zmian klimatu i mającej wzrastać roli dębu w lasach.