Lista aktualności Lista aktualności

Międzynarodowy Dzień Lasów

Dziś 21. marca, pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, dla uczniów dzień wagarowicza, a dla sympatyków przyrody Międzynarodowy Dzień Lasów. Święto to zostało ustanowione na mocy rezolucji ONZ z 28 listopada 2012 roku. Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zachęca nas w tym dniu do zwrócenia uwagi na problemy lasów na całym świecie.

W tym roku tematem przewodnim są lasy i zrównoważony rozwój miast. Ma on uświadomić ludziom, że nieustanne powiększanie się aglomeracji musi się odbywać z uwzględnieniem na ich obszarze terenów zielonych. Dotyczy to zarówno drzew w centrach miast jak i lasów znajdujących się w strefach podmiejskich.

Obecność zieleni wysokiej korzystnie wpływa na komfort życia. Chodzi tu nie tylko o efekty społeczne i ekologiczne, ale także ekonomiczne. Duże drzewo dzięki transpiracji obniża temperaturę w swoim otoczeniu, zastępując pracę dziesięciu klimatyzatorów.

Inne korzyści płynące z prawidłowo rozmieszczonych drzew w miejskim krajobrazie to:

  • Magazynowanie węgla, pomagające tym samym łagodzić skutki zmian klimatu na terenach zurbanizowanych i wokół nich;
  • Pozytywny wpływ na lokalny klimat, co pomaga zaoszczędzić od 20 do 50 proc. energii potrzebnej do ogrzewania;
  • Produkcja tlenu. Jedna dorosła, 60-letnia sosna produkuje tlen niezbędny do życia 3 osób;
  • usuwanie szkodliwych zanieczyszczeń i drobnocząsteczkowego pyłu, ponieważ drzewa są doskonałymi filtrami powietrza,
  • Redukcja hałasu, ponieważ stanowią naturalną osłonę przed szumem z pobliskich dróg i terenów przemysłowych;
  • zwiększenie różnorodności biologicznej, gdyż dobrze zarządzane lasy oraz tereny zielone w miastach i wokół nich zapewniają środowisko do życia, pokarm i schronienie dla wielu gatunków roślin i zwierząt;
  • Miejsce do aktywnego i zdrowego trybu życia oraz spotkań towarzyskich;
  • Ochrona zasobów wodnych, ponieważ lasy na terenach zurbanizowanych i wokół nich pomagają filtrować wodę i zapobiegają powodziom magazynując wodę zarówno w biomasie, jak i glebie.

Leśnicy z Krotoszyna posadzą w tym roku ponad 800 tysięcy drzew, które w czasie wzrostu zwiążą dwutlenek węgla z atmosfery, przyczyniając się tym samym do redukcji efektu cieplarnianego. Szacujemy, że każdego roku lasy naszego nadleśnictwa zużywają ok. 20 tysięcy ton CO2 do produkcji drewna. Dzięki wykorzystaniu produktów drewnianych spowalniamy zmiany klimatyczne. Nawet jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie energii zgromadzonej w drewnie do ogrzewania naszych domów możemy spać spokojnie, gdyż lasy zwiążą ją powtórnie w procesie fotosyntezy. Nie przyczyniamy się więc do pogorszenia jakości życia.

Zachęcamy do obejrzenia spotu przygotowanego przez FAO.