Lista aktualności Lista aktualności

Tajemnica diabelskiego kamienia

15 sierpnia odbywa się największy odpust na Jasnej Górze. Nie wszyscy wiedzą, że uroczystości te mogą się odbywać dzięki bezimiennemu mieszkańcowi Rozdrażewka. W leśnictwie Sokołówka znajduje się na to dowód.

Skręcając w las przy leśniczówce Sokołówka, po ok. 1300m natkniemy się na drogowskaz do diabelskiego kamienia. Dalej poprowadzi nas ścieżka i białe znaki na drzewach. Jeszcze kilkaset metrów i naszym oczom ukaże się zielona tabliczka „POMNIK PRZYRODY”, a za nią olbrzymi głaz narzutowy. Jest to jeden z ponad dwudziestu pomników przyrody znajdujących się na terenach zarządzanych przez nasze nadleśnictwo, wśród których znajdują się 3 głazy narzutowe. Ten jest z nich największy.

„Diabelski kamień”, bo tak nazwano ten głaz, ma ponad siedemnaście metrów obwodu i wysokość przynajmniej 150cm, choć chyba nikt nie wie jak głęboko jest wbity w ziemię. Za pomnik przyrody uznano go w 1957r. Wyjątkowość tego okazu tkwi nie tylko w rozmiarach, ale również w legendzie, która jest z nim związana i która została umieszczona na tablicy informacyjnej przy kamieniu.

W tym roku Nadleśnictwo Krotoszyn wytypowało 4 kolejne drzewa, rosnące w naszych lasach, do uznania za pomniki przyrody.

 

Zachęcamy zatem do odwiedzenia tego miejsca i zapoznania się z treścią legendy. Wtedy stanie się jasne, dlaczego do dzisiaj mogą się odbywać pielgrzymki na Jasną Górę i co ma z tym wspólnego chłop z Rozdrażewka. Należy pamiętać, że nie wszystko w legendach musi być prawdą. Po lekturze proponujemy zorientować się w kierunkach świata, wtedy okaże się, że i w tej wkradła się nieścisłość i bohaterem nie jest zapewne chłop z Rozdrażewka, a z Nowej Wsi. Cała reszta musi być prawdą ;)