Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Jak przygotować się do wyprawy do lasu?

Wakacje to okres, w którym możemy więcej czasu poświęcić na wypoczynek na świeżym powietrzu. Aby uniknąć nudy i przełamać rutynę, warto wybrać się do lasu. To wspaniałe miejsce do uprawiania sporu, turystyki i rekreacji.

Wybierając się do lasu warto określić cel naszej wycieczki. Inaczej bowiem ubierzemy się na grzyby lub jagody, inaczej na obserwacje zwierzyny, a jeszcze inaczej na długie leśne wędrówki. Jest jednak kilka podstawowych zasad dotyczących ubioru. Najważniejsze są buty. Najlepiej aby był to wygodny model trekkingowy usztywniający nogę w kostce. Dzięki temu zabezpieczymy się przed kontuzją w wyniku potknięcia lub poślizgnięcia. Wyższe buty to również lepsza ochrona przed ukąszeniami np. żmii.

Dodatkowym zabezpieczeniem przed owadami są długie spodnie, najlepiej ze ściągaczami. One utrudnią dostęp różnym kwiopijnym pasażerom na gapę. Jeśli będą w jasnym kolorze to będzie łatwiej zauważyć wędrującego po nich kleszcza. Spodnie powinny być zaopatrzone w wiele kieszeni, w których łatwo pomieścić niezbędny drobny ekwipunek np. scyzoryk, plastry czy bandaż.

Nie powinniśmy również zapominać o czapce z daszkiem, a najlepiej kapeluszu. One ochronią nas przed słońcem i owadami. Koniecznie należy zaopatrzyć się w dobry środek odstraszający komary i kleszcze. Należy nim spryskać wszystkie odsłonięte części ciała, a także „wejścia” do nogawek, rękawów i okolice kołnierzyka.

Niestety zastosowanie się do tych zasad nie daje stuprocentowej ochrony przed ukąszeniem. Dlatego po powrocie do domu należy dokładnie obejrzeć całe ciało w poszukiwaniu kleszczy. Jeśli okaże się, że jakiś na nas żeruje, nie panikujmy. Pamiętajmy, że nie wolno go niczym smarować, gdyż powoduje to wymioty, które w całości trafiają do naszego organizmu. Kleszcza trzeba delikatnie usunąć chwytając go paznokciami, pęsetą lub specjalnymi kleszczołapkami (do kupienia w aptece) i wykręcając w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Szybkie usunięcie pasożyta znacznie zmniejsza ryzyko zarażenia się chorobami przez niego przenoszonymi. Do lekarza powinniśmy się udać gdy po kilku, kilkunastu dniach wokół miejsca ukąszenia pojawi się czerwony pierścień, który może zmieniać lokalizację na ciele, to tzw. rumień wędrujący. To znak, że zostaliśmy zarażeni krętkami borelii. Na szczęście na tym etapie choroba powinna się łatwo poddać antybiotykoterapii.

Nasza odzież powinna być lekka i oddychająca. Najlepiej sprawdzają się tkaniny z membraną oddychającą, które chronią przed deszczem i wiatrem, przepuszczając jednocześnie na zewnątrz nadmiar wilgoci z potu. Na wycieczki do lasu wystarczy membrana o parametrach 5tys. mm H2O i 5tys. g/m2/24h.

Krotoszyńskie lasy pełne są wyjątkowych, urokliwych miejsc. Znajdziemy w nich niezwykłe przyrodnicze perełki, ślady historii, miejsca rekreacyjne, szlaki rowerowe, ścieżki edukacyjne, jagody, grzyby, poziomki. Z pewnością każdy może mieć swój powód, aby odwiedzić nasze lasy i dla każdego starczy miejsca.

Abyśmy wszyscy mogli korzystać z uroków leśnych wycieczek powinniśmy również przestrzegać kilku podstawowych zasad. To tzw. leśny savoir-vivre. Dzięki temu las zawsze będzie przyjaznym miejscem dla każdego turysty. Do zobaczenia na szlaku. Darz Bór!