Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Jak nie zgubić się w lesie?

W lesie łatwo zabłądzić, zwłaszcza gdy chodzi się poza szlakami turystycznymi. Często przytrafia się to grzybiarzom, którzy nie zwracają uwagi na charakterystyczne elementy terenu.

Dlatego warto przypomnieć o kilku zasadach poruszania się w taki sposób, aby nie stracić orientacji w terenie. W lesie bowiem łatwo zabłądzić, zwłaszcza jeśli poruszamy się poza wyznaczonymi trasami. Warto je przeczytać zanim wyruszymy na grzyby czy jagody.

Leśne drogowskazy

Mimo że las z pozoru wydaje nam się bardzo odludnym i niezbadanym miejscem, to w rzeczywistości każdy jego kawałek poddany został specjalistycznej ocenie, mającej na celu wyznaczenie funkcji gospodarczych oraz ochronnych. Łatwo to sobie wyobrazić na przykładzie szachownicy. Pola czarne i białe możemy przyrównać do zwartego kompleksu leśnego podzielonego na specjalne sektory - oddziały leśne. Oddziały mają zazwyczaj równy kształt geometryczny, najczęściej prostokątów. Podobnie jak na szachownicy każdy oddział ma swój numer, identyfikujący go na mapie obszaru. Numery znajdują się na betonowych słupkach, umieszczanych w narożnikach oddziału (w południowo-zachodnim końcu każdy). Łatwo je znaleźć. Gdy się zagubimy wystarczy kierować się w jednym kierunku a prędzej czy później dotrzemy na bezdrzewny pas lub drogę, wyznaczającą tzw. linię oddziałową. Gdy idziemy wzdłuż tej linii natrafimy na słupek oddziałowy z numerem oddziału, przy którym się znajdujemy oraz z numerami oddziałów sąsiednich. Pozostaje nam tylko odszukać się na mapie. Najważniejsza zasada to nie wpadać w panikę i spokojnie podążać w jednym kierunku, aż natrafimy na te charakterystyczne punkty terenu. Mogą to być również linie energetyczne czy gazociągi, które często pokrywają się z linią oddziałową.

Aplikacja na smartfony

Specjalna mapa na smartfony udostępniana jest w darmowej aplikacji mBDL. Użytkownik znajdzie w niej opis lasów wszystkich form własności, a także wiele map tematycznych. Dodatkowo posiada ona wiele użytecznych funkcjonalności: zapis punktu ze wskazania GPS lub wskazanego na mapie, możliwość zapisania pokonanej trasy, prostą nawigację do wskazanego punktu. Można w niej także wyszukiwać miejsca na podstawie tzw. adresu leśnego. Bez aplikacji i smartfona również każdy turysta da sobie radę. Wystarczy mapa i kompas. Wskazówki kompasu układają się w kierunku linii północ-południe, z tym, że czerwona końcówka strzałki zawsze będzie pokazywać nam północ. Aby dopasować kompas do mapy wystarczy ułożyć mapę obok, tak by jej brzeg leżał równolegle do wskazówki kompasu a jego czerwona strzałka wskazywała górę mapy. Wyznaczony azymut, uwzględniający np. położenie naszego samochodu pozostawianego na parkingu leśnym zagwarantuje nam właściwy kierunek powrotu.

Twój telefon może pomóc!

Zanim pójdziemy na wycieczkę do lasu warto spisać ogólne numery alarmowe oraz numer telefonu nadleśnictwa, na terenie którego się znajdujemy. Pamiętajmy również o tym, iż prawie każdy smartfon wyposażony został w odbiornik GPS. Odczytuje on z satelitów nasze położenie na Ziemi, z dokładnością do około 5 metrów. W lesie bardzo często gubimy zasięg sieci komórkowych, warto wówczas skorzystać z tej funkcji. Gdy znajdziemy się ponownie w zasięgu, wchodząc na wzgórze, wystarczy tylko podać koordynaty odpowiednim służbom (straży leśnej, policji, straży pożarnej).